Sąvokos

Raktažodžių blokas


Pagrindinė mintis

Būdami su kitais žmonėmis, mes įgyjame naujų žinių, dalinamės sukaupta patirtimi, atrandame naujus dalykus ir savo galimybes, todėl labai svarbu mokytis bendrauti ir bendradarbiauti: priimti skirtingas nuomones, susirasti naujų draugų ir įveikti naujus iššūkius, kylančius nuolat besikeičiančioje aplinkoje.


Įvadas

Ką iš batų dydžio galime sužinoti apie žmogaus gyvenimą?

Pagrindinė dalis

 Žmogaus gyvenimas – nepaliaujama kaita. Ji primena medžio gyvenimą.

Kas vyksta medžio gyvenime šiuose keturiuose paveikslėliuose?Medis pasodinamas. Jis užauga. Vėliau sulapoja, žydi. Kasmet numeta lapus.
 

Medis pasodinamas. Jis užauga. Vėliau sulapoja, žydi. Kasmet numeta lapus.


Taip ir žmogaus gyvenime vyksta pokyčiai ir permainos, kurie mus veikia. Mes gimstame. Augame aukštesni. Keičiasi mūsų kūnas, elgesys, įgytos žinios ir patirtis.

Kai buvai kūdikis, buvai visiškai kitoks, nei esi dabar: tave maudė ir rengė tėvai, dėvėjai sauskelnes, valgei kitokį maistą, šliaužiojai ir ropojai, nes negalėjai vaikščioti, gugavai, nes nemokėjai kalbėti.

Vėliau augai, pradėjai vaikščioti ir bėgioti, lankei darželį, kuriame susiradai pirmuosius draugus, o šiandien tu jau esi mokinys –
pradinukas!

Pagalvok, kuo darželio aplinka skiriasi nuo tavo mokyklos aplinkos?

Užduotis: Veiklos ir aplinkos

Keliaujant pirmą kartą į darželį ir mokyklą, kiekvienam mūsų kyla naujų iššūkių.

Ir darželinukui, ir pirmokui, ir penktokui, ir devintokui arba klasės naujokui nėra lengva. Kiekvieną mūsų baugina nauja aplinka. O kadangi visi esame skirtingi, tai ir mums ramybės neduodantys iššūkiai gali būti skirtingi.

Jei tuo metu žinome, kaip reikia elgtis tokioje situacijoje ir turime mus palaikančius žmones – puiku! Baimė tampa greitai įveikiama. Jei ne – gali tapti labai sunku.

Užduotis: Iššūkiai

Persikėlus į naują aplinką (darželį, pradinę mokyklą, progimnaziją ir pan.), atsiranda daug naujų galimybių susipažinti su naujais žmonėmis, patirti naujų nuotykių, išmokti įvairių nemokėtų dalykų.

Padėti sau išgyventi pokyčius gali kiekvienas žmogus. Labai svarbu apgalvoti, kokie pokyčiai tavo gyvenime vyksta ir kaip juos būtų galima įveikti. Dažnai tam padeda tikslingi mūsų veiksmai –tinkamai susidarytas planas. Todėl, išgyvendamas pokyčius:

Žmonės, kurie apgalvoja savo veiksmus ir situacijas ir ieško informacijos bei pagalbos, kur kas lengviau prisitaiko prie pasikeitusio gyvenimo.

Kaip dar gali sau padėti?

Kuo daugiau veik, bendrauk, kurk ir tyrinėk.

Veik – išbandyk naujas veiklas, domėkis jomis, patirk naujų
jausmų ir emocijų.

Bendrauk – suprask, kas yra gerai, kas blogai; turėk draugą (-ų),
palankiai bendrauk (suprask kitų norus, dalinkis daiktais, žaislais,
tarkis, užjausk, padėk) ir t. t. Pasitikėk savimi ir kitais, būk garbingas,
laikykis duoto žodžio, būk sąžiningas ir atsakingas.

Kurk – drąsiai fantazuok, reikšk savo įspūdžius, siūlyk naujas,
netikėtas idėjas ir jas savitai įgyvendink.

Tyrinėk – būk smalsus (viskuo domėkis, eksperimentuok).
Ir, žinoma, būk sveikas – turėk kasdienius švaros ir tvarkos
įpročius, judėk (ypač – gryname ore), rinkis sveiką maistą, saugiai
elkis naujoje aplinkoje.


Tik nepamiršk! Vieniems žmonėms bendrauti su nepažįstamais žmonėmis sekasi labai lengvai, tačiau kitiems tai būna šiek tiek sudėtingiau. Bet tai normalu – visi esame skirtingi!
 

Kad ir kaip jautiesi, užmegzti ryšį su naujais žmonėmis ir pradėti su jais bendrauti yra pirmas žingsnis siekiant susirasti draugų.

Sėkmingai draugystės pradžiai tau padės šie patarimai:

Tik nepamiršk vieno svarbiausio dalyko: susirasti draugą yra lengviau, nei jį išlaikyti!!!
 

Geriausias būdas išlaikyti draugus – pačiam būti geru draugu. Pagalvok, kas tau yra geras draugas? Tai sudėtingas klausimas. Tačiau klausdamas savęs, ko nori iš draugo, jau turi atsakymą, koks pats turi būti!
 

Kaip ir kiekvienoje gyvenimo situacijoje, taip ir prisitaikant prie naujos aplinkos, tavo mintys gali tau padėti arba trukdyti. Vykstant pokyčiams tavo gyvenime, vienokius ar kitokius dalykus galvoti tave skatina tavo turimi įsitikinimai. Tokioje situacijoje reikėtų atpažinti liūdinančias ir žlugdančias mintis ir stengtis mesti joms iššūkį. Kitaip tariant – turi keisti ir savo mąstymą.

Užduotis:Tu gali!

 

Jei nori pasiekti DIDELIŲ dalykų, turi patikėti savimi ir būti drąsus. Tau pradės sektis tada, kai patikėsi, kad TU GALI!!!

Kad ir kokie pokyčiai gyvenime įvyks, dėl jų visuomet kils emocijų. Kartais džiaugsiesi, kartais liūdėsi, o kartais sėdėsi nuleidęs rankas ir jausiesi visiškai bejėgis. Svarbu žinoti, kad taip jausti yra normalu ir žmogiška.


Jei pačiam įveikti kylančių baimių visgi nepavyksta – būtinai paprašyk mokytojų ar tėvų pagalbos. Tai labai svarbu! 

 

Pritaikyk!

Pasikalbėk su namiškiais, kaip tave paveikia, kai namie kas nors pasikeičia.

Pasikalbėk su klasės draugais, kaip jus paveikia, kai kas nors pasikeičia klasėje, mokykloje?

Nupiešk paveikslėlį, kuriame būtų pavaizduotas tavo noras vieniems metams į ateitį, kas, tavo manymu, galėtų tau nutikti. Vėliau piešinį ir kilusias mintis aptark klasėje su mokytoja ir draugais.

 

Apibendrink!

Perskaityk istoriją (arba išklausyk įrašą).

Benas – tylus, drovus ir mielas vaikas. Jis norėtų susirasti draugų, bet kai kurie vaikai iš jo juokiasi ir su juo nekalba. Per pertraukas vaikai nepriima jo kartu žaisti. Be to, susitikę Beną mokyklos koridoriuose, vaikai jį gąsdina, kad atims iš jo kuprinę ir kitus daiktus. Toks elgesys Beną labai liūdina, todėl jis ėmė vengti šių vaikų. Kartais Beno širdis plaka labai stipriai, nes jis bijo, kad skriaudėjai jį sužalos. Jis galėtų apie tai papasakoti mokytojai ar tėvams, bet nori pats vienas išspręsti susidariusią situaciją.

 

Aptarimui:

Kaip Benas jaučiasi?

Ką jis turėtų galvoti apie vaikus, kurie iš jo tyčiojasi?

Kas ir kaip galėtų Benui padėti?

Kodėl svarbu pasipriešinti blogai besielgiantiems vaikams?

Ar kada nors savo aplinkoje matei tokį vaiką kaip Benas? Kaip tu elgeisi? Kodėl?

 

Įdomu!

Kiekvieno žmogaus prisitaikymas prie naujos aplinkos (adaptacija) priklauso nuo jo individualių savybių, amžiaus, patirties ir pasiruošimo:

Lengva adaptacija – trunka iki 10 dienų.

Vidutinė adaptacija – gali trukti nuo 14 d. iki pusės metų.

Sunki adaptacija yra ta, kuri trunka ilgiau nei pusę metų.

 

Visi žmonės buvo naujokai

 

Ar yra pasaulyje žmonių, kuriems neteko patirti, ką reiškia būti naujoku? Net jei tie žmonės gyvena Amazonės miškuose ar sunkiai pasiekiamų kalnų grandinių papėdėse, jie taip pat buvo naujokai šioje žemėje ir vos gimę daug ko negebėjo ar nemokėjo: turėjo iš pradžių išmokti vaikščioti, vėliau – bendrauti, elgtis pagal kultūros, kurioje gyvena, standartus. Juk su žvėrimis išaugę vaikai, žmonių surasti miškuose, kurį laiką nesugeba būti tokie, kokie vėliau tampa gyvendami visuomenėje – jie nemoka naudotis peiliu ir šakute, nemoka kalbėti, normaliai vaikščioti. Taigi visi žmonės kadaise buvo naujokai šiame pasaulyje, visi vaikai tampa naujokais paauglių pasaulyje, paaugliai – naujokais suaugusiųjų pasaulyje ir t. t. Išvykstantys gyventi ar studijuoti į užsienį tampa naujokais kitoje valstybėje, gavusieji darbą tampa naujokais organizacijoje, pradėjusieji verslą tampa naujokais versle. Taigi per savo gyvenimą kiekvienas galime daugybę kartų būti naujoku, išgyventi daugelį pokyčių.

 

Skaitykite toliau

 

Navigacijos blokas

Dalintis: