Sąvokos

Raktažodžių blokas


Pagrindinė mintis

Įvairiose su karjera susijusiose situacijose tenka prisistatyti patiems, pristatyti savo idėjas ir pasiektus rezultatus. Gebėjimas tinkamai prisistatyti atveria daugiau karjeros galimybių.


Įvadas

Prisimink, kada tau teko prisistatyti kitiems vaikams ar suaugusiesiems? Kaip jauteisi?

 

Pagrindinė dalis

Pradėję lankyti naują mokyklą, būrelį, sporto treniruotes, sutinkame naujų žmonių, su kuriais turime susipažinti. Susipažįstant labai svarbus yra pirmas įspūdis. Teigiama, kad pirmas įspūdis susidaro per 3–5 sekundes, o užsifiksuoja jis žmogaus sąmonėje per 20–60 sekundžių. Tai – unikali galimybė žmogui save pristatyti tinkamai, nes antro „pirmo karto“ paprasčiausiai nėra.

Geriausias būdas padaryti puikų įspūdį naujiems pažįstamiems – tinkamai save pristatyti. Tam reikia pasiruošti: apgalvoti prisistatymo žodžius, sekti savo kūno kalbą ir suvaldyti jaudulį, kuris kyla, kai reikia kalbėti nepažįstamiems žmonėms.

Gebėjimas tinkamai pristatyti save, savo ar grupės darbo rezultatą yra viena karjeros sėkmės paslapčių. Įsivaizduok, esi programuotojas ir svajoji dirbti technologijų įmonėje „Google“. Turi prisistatyti taip, kad „Google“ atstovas iš kelių šimtų kandidatų pasirinktų tave.

Štai keletas patarimų, kaip prisistatyti žodžiu.

Atsistok tiesiai ir atpalaiduok pečius (atlošk ir nuleisk juos žemyn). Kūno kalba yra labai svarbi. Gali atrodyti, kad bendraujame tik balsu, bet iš tikrųjų bendraudami naudojame visą savo kūną. Tiesi laikysena suteikia pasitikėjimo savimi ir rodo, kad esi ramus ir pasiruošęs pradėti pokalbį.

Skirk pašnekovui visą savo dėmesį, žiūrėdamas į jo veidą ir šypsodamasis. Šypsena tirpdo nejaukumo ledus.

Pasisveikink. „Labas rytas“, „laba diena“ ir „labas vakaras“ yra stebuklingi žodžiai, padedantys užmegzti ryšį su vienu žmogumi ar žmonių grupe.

Pasakyk savo vardą. Ištark jį garsiai, aiškiai ir pasitikėdamas savimi. Vardas yra svarbi tavo tapatybės dalis, todėl pasistenk, kad nauji pažįstami jį teisingai išgirstų ir galėtų kreiptis į tave vardu.

Pasakyk keletą svarbiausių faktų apie save: kiek tau metų, kur gyveni, kurioje mokykloje ir klasėje mokaisi.

Trumpai, 3–5 sakiniais, papasakok apie savo pomėgius, svajones ar pasiekimus.

Prisistatymą galima užbaigti klausimu, kad užsimegztų pokalbis su naujais pažįstamais. Galima išreikšti savo norą toliau draugauti (pavyzdžiui, „nekantrauju susipažinti su jumis“).

Užduotis: Prisistatymas

 
Užduotis: Kūno kalba

  

Tu kasdien daug išmoksti mokykloje, būreliuose ar savarankiškai namie. Taip tobulini įvairias savo kompetencijas. Jei nori sekti savo tobulėjimo kelią, o prireikus lengvai pristatyti stipriąsias puses ir pasiekimus, sukurk ir nuolat pildyk savo kompetencijų aplanką.

Kompetencijų aplankas – tai asmens žinias ir gebėjimus įrodančių dokumentų, faktų ir kūrybinių darbų rinkinys. Vėliau, kuriant karjerą, pravartu turėti elektroninį kompetencijų aplanką. Na, o kol kas tam puikiausiai tiks gražus aplankas ar dokumentų dėžė.

Tavo kompetencijų aplanke turėtų būti:

Informacija apie kompetencijų aplanko kūrėją (trumpas prisistatymas).

Įvairūs kompetencijas patvirtinantys įrodymai: diplomai, apdovanojimai, įvertinimai, padėkos.

Mokymosi pasiekimų įrodymai: atliktos užduotys, mokytojo komentarai, testų rezultatai.

Kūrybos darbų pavyzdžiai: rašinėliai, piešiniai, įvairūs projektai ar jų nuotraukos.

Jei kompetencijų aplanką pildai mokykloje, kartais gali jį parsinešti namo ir parodyti šeimos nariams. Jiems bus malonu pamatyti, kiek daug pasiekei savo mokymosi kelionėje.

Užduotis: Kompetencijų aplankas

 

Pritaikyk!

Parenk trumpą prisistatymą draugams ar šeimos nariams. Kokia jų nuomonė apie tavo prisistatymą? Ką jie siūlytų patobulinti?

Paprašyk, kad prisistatytų tau artimi, pažįstami žmonės. Kuo įdomus ir netikėtas buvo jų prisistatymas? Ko gali iš jų pasimokyti?

Visus savo pasiekimų įrodymus (diplomus, pagyrimus, geriausius rašinius, piešinius ir kt.) surink ir saugok savo kompetencijų aplanke.

 

Apibendrink!

Kodėl svarbu tinkamai prisistatyti? Kaip prisistatymas gali paveikti tavo karjerą?

Kam reikalingas kompetencijų aplankas? Ką saugai savo kompetencijų aplanke?

 

Pažiūrėk šių vaikų prisistatymus. Kaip prisistatytum, jei dalyvautum laidoje „Tūkstantmečio vaikai ̋? 

plačiau 

Įdomu!

Nuomonę apie naujai sutiktą žmogų susidarome per pirmąsias 3–7 sekundes.

Nuoširdi šypsena padeda sukurti malonaus žmogaus įspūdį. Net patys sau labiau patinkame, kai šypsomės: 83 proc. moterų ir 63 proc. vyrų išsirenka savo nuotrauką, kurioje šypsosi.

Žmogaus laikysena, veido išraiška, rankų gestai ir kiti judesiai suteikia daug informacijos apie tai, kaip jis jaučiasi ir ką iš tikrųjų galvoja. Šiame paveikslėlyje pavaizduoti tik žmogaus siluetai. Pabandyk atpažinti, kokius jausmus, emocijas jie išreiškia.

 

Skaitykite toliau

 

Navigacijos blokas

Dalintis: