- Titulinis
- Perėjimas į naujas mokymosi ir laisvalaikio aplinkas
Tema Perėjimas į naujas mokymosi ir laisvalaikio aplinkasSuprasi adaptacijos procesą, jos eigą; mokysies įveikti adaptacijos keliamus iššūkius. |
Sąvokos
Pagrindinė mintis
Pereinant į kitą mokymosi ar laisvalaikio aplinką, tenka prie jos prisitaikyti, t. y. adaptuotis. Mokiniui sėkminga adaptacija yra labai svarbi, nes ji lemia jo pasitikėjimą savimi, mokymosi motyvaciją ir saugumo jausmą.
Įvadas
Pagrindinė dalis
Mokymosi aplinkos kaita
Per visą savo gyvenimą žmogui tenka ne vieną kartą keisti gyvenimo ir mokymosi aplinką, susitikti naujų žmonių. Tai nutinka todėl, kad mes augame ir keičiasi mūsų veiklos.
Iš pradžių lankome vaikų darželį, vėliau – pradinę mokyklą, progimnaziją, gimnaziją. Dar vėliau renkamės studijų ir darbo vietas. Nutinka ir taip, kad dėl įvairių priežasčių keičiame gyvenamąją vietą, renkamės naują mokyklą.
Prisitaikant prie naujos aplinkos, prireikia adaptacijos įgūdžių. Kaip pavyks adaptuotis, lems ne tik mūsų pastangos ir motyvacija, bet ir sukauptos žinios.
Adaptacijos keliami iššūkiai
Nauja aplinka gali ir bauginti, ir būti labai patraukli. Tai priklauso nuo žmogaus požiūrio ir nusiteikimo.
Naujokui tenka prisitaikyti ne tik prie naujos mokyklos tvarkos, bet ir prie kitokio bendravimo stiliaus. O tai visuomet reikalauja pastangų. Natūralu patirti stresą, nerimą, abejones ir panašius jausmus. Nežinomybė, kas bus ir kaip seksis, kaip pavyks susidraugauti su naujais draugais, kelia įtampą, verčia nerimauti.
Kodėl svarbu pritapti naujoje aplinkoje? Žmogus iš prigimties nori būti žmonių grupės dalimi. Tai natūralus poreikis. Mokykloje ne tik įgyjame žinių, bet ir susirandame draugų, bendradarbiaujame ir bendraujame.
Bendraudami dalijamės patirtimi, mokomės priimti skirtingas nuomones. Sekdami kitų žmonių pavyzdžiu – tobulėjame.
Lengviau naujoje aplinkoje, naujoje klasėje adaptuojasi komunikabilūs ir aktyvūs žmonės. Sunkiau sekasi ramesniems ir uždaresniems. Tačiau svarbu prisiminti, kad adaptuotis gali visi. Tik vieniems tai pavyks greičiau, kitiems gali prireikti daugiau laiko ir kitų žmonių pagalbos.
Kai nepavyksta sėkmingai įsilieti į naują aplinką, kyla sunkumų: atsiranda vienišumo jausmas, mažėja pasitikėjimas savimi, mažėja motyvacija mokytis, dingsta noras eiti į mokyklą. Adaptaciją palengvinti gali mūsų pačių nusiteikimas ir pastangos.
Užduotis: Tinka ar ne?
Atsisiųsti darbalapį (210.4 KB )
Štai keletas patarimų, kaip palengvinti adaptaciją:
Atskleisk gerąsias savo asmenines savybes! Žinodamas, kuo esi stiprus, jausiesi drąsiau ir užtikrinčiau.
Nusiteik bendrauti su klasės draugais. Gal prieš prasidedant mokslo metams būsimus klasės draugus rasi socialiniuose tinkluose? Sužinok, kuo jie domisi, kaip leidžia savo laisvalaikį. Tai padės tau suprasti, su kokiais žmonėmis teks bendrauti mokykloje. Suradęs savo ir jų panašumus, gali apgalvoti, kokį būrelį kartu su jais norėsi lankyti.
Pasiruošk trumpai save pristatyti. Atvykus į naują mokyklą ar naują klasę, klasės vadovas tikrai paprašys tavęs prisistatyti klasės draugams. Jei tam pasiruoši iš anksto, būsi apgalvojęs savo kalbą, jausiesi drąsiau. Apie ką kalbėti? Kas tau pačiam įdomu ir smagu: apie savo asmenines savybes, mėgstamas veiklas, perskaitytas knygas ir pan. Svarbu, kad tavo klasiokai galėtų kuo daugiau apie tave sužinoti.
Užduotis: Savybės ir įgūdžiai
Atsisiųsti darbalapį (123.9 KB )
Patarimai naujokui
Naujoje aplinkoje visuomet jaučiamės NAUJOKAIS. Sunku ar lengva būti naujoku?
Pagrindinis patarimas naujokui – „Nebijok klausti! ̋. Klausk, jei neturi pakankamai informacijos, jei nežinai tvarkos, taisyklių ar susitarimų.
Jei jauti naujos aplinkos ir nepažįstamų žmonių baimę, remkis šiais patarimais:
O svarbiausia – prisimink, kad buvimas naujoku yra laikinas. Dabar nauja aplinka greitai taps sava.
Pritaikyk!Su artimais žmonėmis pasikalbėk, kaip jie jautėsi būdami naujokais ir kaip jiems sekėsi adaptuotis naujose mokymosi ir darbo vietose. Kokius jų patarimus verta įsidėmėti? |
Apibendrink!Adaptacija – daug iššūkių keliantis procesas, kuriame labai svarbus tavo nusiteikimas ir emocijos. Nepamiršk to! |
Užduotis: Emocijų žvejyba
Atsisiųsti darbalapį (211.2 KB )
Įdomu!
Daugelis namuose turime augintinį (kokį nors gyvūną). Mokomės paisyti augintinio poreikių, rūpintis juo, elgtis pagarbiai, o tuo pačiu – mokomės bendravimo ypatumų, kas irgi dažnai gali padėti mums lengviau adaptuotis klasėje ar mokykloje. Mylimas augintinis – tai ne tik neišsenkantis meilės, šilumos, saugumo šaltinis. Gyvūnai mus moko ir bendrystės jausmo.
Įdomu!Daugelis namuose turime augintinį (kokį nors gyvūną). Mokomės paisyti augintinio poreikių, rūpintis juo, elgtis pagarbiai, o tuo pačiu – mokomės bendravimo ypatumų, kas irgi dažnai gali padėti mums lengviau adaptuotis klasėje ar mokykloje. Mylimas augintinis – tai ne tik neišsenkantis meilės, šilumos, saugumo šaltinis. Gyvūnai mus moko ir bendrystės jausmo. |
Skaitykite toliau
Navigacijos blokas