Sąvokos

Raktažodžių blokas


Pagrindinė mintis

Darbo pasaulio kaitai didelės įtakos turi spartus technologijų, ypač informacinių ir telekomunikacinių, vystymasis. Sudėtingėjant technologijoms, keičiasi reikalavimai ir įvairių profesijų atstovams. XXI a. žmogui būtina turėti kritiškai mąstyti, veikti komandoje ir turėti kitų kompetencijų.


Įvadas

 

Pagrindinė dalis

Darbas – svarbi ir daug laiko užimanti beveik visų suaugusių žmonių veikla. Kodėl žmonės dirba? Kodėl ištisai nieko neveikti ar vien pramogauti nenori net ir turtingiausi pasaulio žmonės?

Žmonės dirba dėl daugelio priežasčių, bet dažniausiai įvardijamos šios:

 

Kaip manai, kiek pasaulyje yra profesijų?

Skirtinguose šaltiniuose teigiama, kad pasaulyje yra nuo 36 iki 50 tūkstančių profesijų!!! Kiek jų išvardyti galėtum tu?

Kad nepasimestume tokioje profesijų gausybėje, visos profesijos yra skirstomos į profesijų sritis. Vienos srities profesijas sieja panaši darbo veikla, aplinka ir reikalingos kompetencijos.

Panagrinėkite, kokios profesijos priskiriamos vienuolikai pagrindinių sričių. Lentelėje pateikiami tik profesijų pavyzdžiai. Dėl didelio profesijų skaičiaus visų jų surašyti neįmanoma.

Užduotis: Šeimos karjeros medis

Užduotis tau padės artimiau susipažinti su profesijų įvairove.

Kadangi darbo pasaulis nuolat kinta, kasmet atsiranda apie penkis šimtus naujų ir tiek pat profesijų išnyksta ar pasikeičia. Kokias profesijas atpažįsti šiuose paveikslėliuose?

Keičiantis žmonių poreikiams, tobulėjant technologijoms, vienos profesijos praranda savo aktualumą ir yra priverstos išnykti, kitų poreikis sparčiai auga.

Keičiasi ne tik profesijos, bet ir darbo būdas jose. Jūsų seneliai dirbo įstaigose ir įmonėse, turėjo konkrečias darbo vietas, nustatytas darbo valandas, retas kuris galėjo dirbti namuose. Dabar vis daugiau žmonių darbus atlieka jiems patogiu laiku savo namuose ar bet kurioje kitoje vietoje, nes informacinės technologijos užtikrina greitą komunikaciją, darbo produktų pristatymą į bet kurią pasaulio vietą. Pavyzdžiui, jei dirbate žurnalistu, straipsnius galite rašyti redakcijoje, bet, jei labiau įkvepia kita aplinka, puikiausiai juos galite rašyti bet kur, nes vienu kompiuterio klavišo spustelėjimu parašytas kūrinys pasieks redaktorių iš bet kurios pasaulio vietos.

Šiandieniniame darbo pasaulyje darbdaviai ypatingą dėmesį kreipia į būsimų darbuotojų kompetencijas (žinias, gebėjimus, nuostatas ir jų praktinį pritaikymą). Tad kokio darbuotojo ieško darbdavys?

XXI a. žmogui svarbios šios kompetencijos: mokėjimas mokytis, atvirumas pokyčiams, išradingumas ir kūrybiškumas, kritinis mąstymas ir analitiškumas, komandinis darbas, tarpkultūriškumas, emocijų pažinimas ir valdymas.

Pasigilinkime, ką reiškia šios kompetencijos.

Kiekvienas žmogus turėtų skirti dėmesio savo kompetencijų tobulinimui, kad išlaikytų turimą ar susirastų naują darbą.

 

Pritaikyk!

Patyrinėk, kokiose karjeros srityse dirba 2–3 tavo artimi giminaičiai. Pasikalbėk su jais ir išsiaiškink, kodėl tas karjeros sritis jie pasirinko.

Kurias sritis tavo giminaičiai parekomenduotų plačiau patyrinėti tau? Kokie jų argumentai?

 

Perskaityk arba išklausyk įgarsintą tekstą.

 

Vieną dieną Jonas įlipo į obelį. Nuskynė jos obuolius, nusinešė į savo automobilį ir padėjo juos ant galinės sėdynės. Važiuodamas į ūkininkų turgų parduoti obuolių, Jonas pamatė ženklą, kad priekyje vyksta kelio darbai. Jaunuolis gerokai sulėtino automobilį ir, pravažiuodamas pro kelių priežiūros darbininką, kuris užtaisinėjo duobes, sušuko: „Ačiū už lygius kelius! ̋ ir padovanojo obuolį.

Turguje pardavęs visus obuolius, Jonas šoko į savo automobilį ir norėjo važiuoti namo, tačiau automobilis neužsivedė, netgi pamėginus keletą kartų. Tuomet vaikinas išsikvietė pagalbos kelyje tarnybą ir nuvežė automobilį tiesiai į remonto dirbtuves. Mechanikas nustatė, kad sugedo automobilio generatorius, ir jį sutvarkė. Jonas padėkojo, sumokėjo mechanikui ir išvažiavo į savo naujai įsigytą sklypą.

Apėjęs sklypą, Jonas pasikrapštė galvą sakydamas sau: „Aš nežinau, kaip statyti namą ̋. Po tokių minčių jaunuolis vėl sėdo į automobilį ir nuvažiavo pas architektą, kuris suprojektavo tokį namą, kokio jis norėjo.

Tada Jonas pasamdė generalinį rangovą Julių, kuris buvo atsakingas už visas jo namo statybas. Julius samdė subrangovus - kvalifikuotą apdailininką, dailidę, elektriką, santechniką ir kitus, kad šie atliktų darbus.

Kai namas buvo baigtas, Jonas nusprendė, kad aplink namą norėtų gražaus kraštovaizdžio. Pirmiausia jis kreipėsi į kraštovaizdžio dizainerį, kad šis parengtų augalų, medžių ir kitų reikalingų elementų variantus. Tada Jonas išsirinko jam patinkantį projektą ir pasamdė kraštovaizdžio architektą, kad šis jo pasirinkimą įgyvendintų.

Sėdėdamas naujo ir jau įrengto namo kieme, Jonas galvojo, kiek daug įvairių žmonių sutiko nuo to laiko, kai nuskynė obuolius. Galvodamas apie šiuos žmones, jis suprato, kaip jam pasisekė, kad atsirado žmonių, kurie planavo, statė ir prižiūrėjo jo reikalus. Jonas buvo laimingas.

 

Apibendrink!

Ar pritari, kad pasaulyje esančių profesijų įvairovė ir tarp profesijų atstovų vykstantys mainai yra svarbūs žmonių savirealizacijai ir gyvenimo progresui? Pateik mažiausiai 3 argumentus.

 

Įdomu!

Keistos profesijos

Šunų psichologas

Vis labiau populiarėjanti profesija. Dažniausiai į šios profesijos atstovus kreipiasi garsūs ir žymūs žmonės, aktoriai, dainininkai ir pan. Ko gero, ši profesija populiariausia Amerikoje, tačiau jos atstovų galima atrasti ir Lietuvoje. Šunų psichologai – tai nepaklusnių šunų charakterį ir elgesį analizuojantys žmonės.

 

Šunų maisto ragautojas

Kaip manote, kodėl šunųėdalo reklamose skamba frazės „puikaus skonio“, „taip skanu, kad šuniukui net ausytės kilnosis“ ir pan.? Ogi šios profesijos atstovų dėka. Būtent šie žmonės ragauja šunų ėdalą, jie jaučia net subtiliausius šunų maisto skonio niuansus.

 

Kramtomosios gumos gramdytojas

Turbūt esate susidūrę su situacija, kai vietoj malonaus pasisėdėjimo parke tenka skubėti namo ir gramdyti prie kelnių ar sijono prilipusią gumą? Šiai problemai spręsti kai kurie parkai įsteigė specialius etatus - yra darbuotojai, atsakingi už kramtomosios gumos gramdymą nuo suoliukų.

 

Ančių treneris

Šios profesijos atstovą galima sutikti Memfio (JAV) viešbutyje „Peabody“. Jo pareiga yra ne tik dresuoti antis, bet ir organizuoti ančių eitynes aplink viešbučio fontaną.

 

Skaitykite toliau

 

Navigacijos blokas

Dalintis: